Standardy w zakresie adekwatności kapitałowej (MREL/TLAC)

Zgodnie z Dyrektywą o Przymusowej Restrukturyzacji (BRRD) oraz ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), banki będą zobowiązane do spełniania wymagań w zakresie minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji oraz w zakresie wskaźnika całkowitej zdolności do pokrywania strat – tzw. MREL oraz TLAC.

Po światowym kryzysie na rynku finansowym zapoczątkowanym w Stanach Zjednoczonych (2006-2008 rok) oraz kryzysie finansowym na Cyprze (2013), w kolejnych krajach stopniowo wprowadzane są regulacje mające podnieść bezpieczeństwo kapitałowe banków i zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Dla podniesienia bezpieczeństwa kapitałowego banków kluczowe stały się regulacje Resolution oraz nowe standardy w zakresie adekwatności kapitałowej – MREL i TLAC.

Resolution, które zostało wprowadzone do polskiego prawa ustawą o BFG, jest mechanizmem przymusowej restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków działających na terytorium Unii Europejskiej. Dzięki tej regulacji chronione są pieniądze podatników, gdyż proces upadłościowy lub restrukturyzacyjny przeprowadzany jest bez angażowania środków publicznych – ciężar ratowania instytucji finansowych przeniesiono z państwa (bail-out) na akcjonariuszy (bail-in).

MREL i TLAC – czym są?

MREL (Minimum Requirement for own funds and Eligible Liabilities) jest wymogiem ostrożnościowym, który będzie obowiązywał wszystkie banki w Unii Europejskiej. W Polsce jego zakres będzie regulowany decyzjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Typowe strategie resolution, takie jak bank pomostowy, przejęcie, czy bail-in, mają być podstawowymi strategiami wyłącznie dla banków pełniących funkcje krytyczne. Za warunek powodzenia realizacji procesu Resolution, uznaje się spełnienie przez podmiot wymogów MREL, obejmuje on fundusze własne oraz tzw. zobowiązania kwalifikowane.

Wymogami TLAC (Total Loss-Absorbing Capacity) zostały objęte banki działające globalnie, uznane za instytucje o wysokim znaczeniu systemowym (GSII).

Podstawą do wyznaczenia obu norm – zarówno europejskiej, jak i globalnej – jest poziom aktywów ważonych ryzykiem.

W związku z wydarzeniami związanymi z pandemią COVID-19 oraz implementacją BRRD2, termin na spełnienie przez podmioty przymusowej restrukturyzacji wymogu MREL, został wydłużony  do 1 stycznia 2024 r.

Sprawozdawczość MREL i TLAC

Zgodnie taksonomią określoną przez EBA w ramach Framework 3.0, sprawozdania, które będą musiały przygotowywać podmioty sektora bankowego, obejmują pięć głównych obszarów oceny, które są istotne dla określenia jakości instrumentów TLAC/MREL, a mianowicie:

  • dostępność,
  • podporządkowanie,
  • zdolność do absorpcji strat,
  • zapadalność
  • inne aspekty, w tym przepisy prawa, wezwania podatkowe i regulacyjne oraz klauzule dotyczące podatku brutto.

Sprawozdania mają zawierać łącznie 15 zaleceń: 4 z nich w dziedzinie podporządkowania, 7 w dziedzinie zdolności do absorpcji strat, 3 w obszarze zapadalności i 1 w sprawie podatku brutto.

Kto będzie zobligowany do raportowania MREL/TLAC?

W przypadku sprawozdawczości MREL do raportowania zobligowane będą:

  • Podmioty krajowe – obligatoryjnie (instytucje finansowe i organy nadzoru oraz wszystkie banki)
  • Podmioty niebędące podmiotami krajowymi – fakultatywnie (holdingi i spółki holdingowe).

Natomiast w przypadku sprawozdawczości TLAC raportowaniem objęte zostaną:

  • Globalne instytucje o znaczeniu systemowym (G-SII)
  • instytucje będące częścią Instytucji o Znaczeniu Systemowym

Terminy i częstotliwość raportowania MREL/TLAC

Zarówno w przypadku sprawozdawczości MREL, jak i TLAC, częstotliwość raportowania zależna będzie od kategorii podmiotu raportującego.

Będą obowiązywać sprawozdania:

  • kwartalne – zobowiązane będą podmioty wchodzące w skład G-SII,
  • półroczne lub roczne (na koniec okresu obrachunkowego) – inne instytucje finansowe.

Pierwsze sprawozdanie – według stanu na dzień 30 czerwca 2021 r. – ma zostać przekazane drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu BFG STP, do dnia 30 września 2021 r.

Systemy do sprawozdawczości MREL/TLAC

Mnogość regulacji, którym podlegają instytucje sektora bankowego sprawia, że spełnienie wszystkich wymogów sprawozdawczych staje się coraz trudniejsze. Wiele podmiotów boryka się ze znacznymi problemami związanymi, m.in. z trudnością wprowadzenia pracowników w nowe obowiązki sprawozdawcze.

Aby ułatwić spełnienie obowiązków, banki poszukują systemów, które maksymalnie uproszczą proces sprawozdawczy. W odpowiedzi na ich potrzeby, firmy dostarczające oprogramowanie dla instytucji finansowych oferują systemy spełniające wymogi Resolution, a także dostosowują swoje rozwiązania do pojawiających się obowiązków sprawozdawczych, takich jak wprowadzany przez EBA MREL/TLAC.

Jednymi z takich systemów jest aSISt, który jest wysoko wyspecjalizowanym narzędziem do sprawozdawczości XBRL. Jest to sprawdzone narzędzie, z którego od wielu lat z powodzeniem korzysta 100% polskich banków spółdzielczych, a także wiele polskich i zagranicznych banków komercyjnych i instytucji nadzorczych.

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymaniem szczegółowych informacji o systemie aSISt i poznaniem oferty na system do sprawozdawczości MREL, TLAC lub Resolution, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z przyjemnością przygotują ofertę dedykowaną do Państwa potrzeb sprawozdawczych.

Zapisz się na newsletter

Bądź zawsze na bieżąco ze zmianami w przepisach sprawozdawczych i naszych systemach.

Gotowe, dziękujemy za dołączenie do naszego newslettera.
Ups, coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie.

Przełącz się na chmurę!

Zamów sprawozdawczość w formie usługi SaaS i zyskaj pakiet nowych możliwości.

Więcej

Zwiększ efektywność sprawozdawczości rejestrowej!

Postaw na nowoczesny system, zyskaj pełne wsparcie i pakiet nowych możliwości.

Więcej